Porady

PORADY


Wybór bagażnika  

Przed każdą podróżą, na którą zabieramy większą ilość bagażu powinniśmy pomyśleć o wyborze odpowiedniego bagażnika, racjonalnie wykorzystać możliwości przewozu bagażu a pasażerom pozostawić komfort jazdy.

  1. Cokolwiek chcielibyśmy umieścić na dachu, musimy zaopatrzyć się w bagażnik bazowy odpowiedni do Twojego modelu samochodu. Na tym bagażniku możemy już zamontować: kosz bagażowy, box, uchwyty do przewozu rowerów, uchwyty do przewozu nart, uchwyty do przewozu sprzętu wodnego (desek surfingowych, kajaków itp.) lub inne elementy transportowe.
  2. Jeśli wszystkie bagaże mieszczą się w bagażniku samochodu, a do przewiezienia mamy rowery, możemy skorzystać z wygodnej dla nas wersji bagażnika rowerowego na tył samochodu: montowanego na haku lub na tylniej klapie samochodu. Nie musimy wówczas podnosić rowerów na wysokość dachu samochodu i niezależnie od ograniczenia wysokośći swobodnie wjeżdżamy do garażu.
  3. Dla miłosników narciarstwa, którzy swój bagaż także mieszczą w samochodzie proponujemy uchwyty magnetyczne do przewozu nart na dachu samochodu. Ograniczamy wtedy koszty przewozu nart wyłącznie do jednego uchwytu i zapewniamy sobie jednocześnie komfort i bezpieczeństwo jazdy.
Najwygodniejszą jednak formą bagażnika jest box bagażowy, który mieści dużą ilość bagażu, chroni zawartość przed zabrudzeniem w podróży i dodatkowo, dzięki zamknięciu na klucz, zabezpiecza przed kradzieżą.

Wybór boxa  

Przy wyborze boxa powinniśmy określić nasze potrzeby transportowe:

  1. Długość boxa uzależniona jest od długości przewozonego bagażu. Jeśli planujemy wyjazd na narty, box powinien być co najmniej 15 cm dłuższy od najdłuższej pary nart. Do przewozu plecaków, walizek i innego bagażu sezonowego na ogół wystarcza krótki box.
  2. Szerokość boxa zależy od ilości bagażu ale także od zaplanowanego zagospodarowania bagaznika. Przykładowo: na bagaznik o długości belek 120 cm możemy założyć box bagażowy o szerokości 60 cm oraz dwa uchwyty na rowery ( 2x25cm) lub np. deskę surfingową.
  3. Wysokość boxa najbardziej wpływa na aerodynamikę, więc jeśli nie mamy potrzeby przewożenia wysokich elementów bagażu lepiej zdecydować się na box niższy. Jednakże wysoki box ułatwia załadunek i zwiększa znacznie jego pojemność.
  4. Jakość boxa to przede wszystkim jego trwałość, funkcje ułatwiające użytkowanie boxa oraz walory estetyczne. Jeśli planujesz częste korzystanie z boxa powinieneś zdecydować się na model wyższej klasy.
Pamiętaj, że potrzeby transportowe zmieniaja się z upływem czasu i najczęściej rosną. Warto wybrać większy box biorąc pod uwagę przyszłe sezony.

Pamiętaj o właściwym bagażniku bazowym który jest niezbędny do zamocowania boxa.

Montaż boxa  

Box montujemy bezpośrednio do bagażnika bazowego. Sam montaż jest bardzo prosty i nie sprawia kłopotu. Po uważnym przeczytaniu instrukcji zajmuje nie więcej jak kilka minut. Najważniejszym elementem przy montowaniu boxa jest właściwy wybór optymalnej pozycji na dachu auta. Box powinien być zamontowany:

 

  1. centralnie na bagażniku bazowym, dla właściwego rozłożenia masy.
  2. tak aby nie utrudniał - jeżeli to możliwe - otwierania tylnych drzwi szczególnie w samochodach o nadwoziach typu hatchback i kombi.
  3. możliwie równolegle do powierzchni drogi, ograniczając powstawanie siły unoszącej.

Załadunek bagażu  

Właściwe załadowanie bagażu do boxa polega nie tylko na maksymalnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni ładunkowej. Należy to również zrobić bezpiecznie, a więc ...

 

  1. rozmieścić bagaże równomiernie, układając centralnie najcięższe
  2. zabezpieczyć przedmioty przed przesunięciem podczas podróży, używając taśm mocujących
  3. sprawdzić czy bagaż nie przeszkadza w zamknięciu pokrywy boxa lub nie blokuje rygli zamka.
  4. nigdy nie przekraczać podawanej przez producenta samochodu nośności dachu i ładowności auta ( parametry sprawdź w instrukcji obsługi auta ). Obliczyć masę ładunku można według podanego niżej wzoru na masę ładunku.

Wzór na masę ładunku  

Przykład obliczania masy ładunku

Masa bagażnika bazowego 5 kg
+
masa boxa 15 kg
+
masa bagażu 40 kg
-------------------------------------------------------
=
masa ładunku na dachu 60 kg

Nigdy nie przekraczaj podawanej przez producenta samochodu dopuszczalnej masy całkowitej auta ani nośności dachu

Bezpieczeństwo - o czym należy pamiętać !  

Box dachowy, bagażnik rowerowy, czy inny zwiększając możliwości ładunkowe samochodu zmienia równocześnie jego wysokość oraz masę. Pamiętaj o tym i dostosuj do tego sposób prowadzenia auta. Zapamiętaj kilka podstawowych zasad dzięki którym zawsze bezpiecznie przewieziesz każdy ładunek.

 

  1. w zależności od modelu boxa, bagażnika rowerowego i rodzaju bagażnika bazowego wysokość samochodu może wzrosnąć nawet o 60 cm, a z zamontowanym rowerem na dachu o wiele więcej. PAMIĘTAJ o tym wjeżdżając do niskiej bramy czy garażu.
  2. Cięższy bagaż podnosi środek ciężkości auta, zmieniając jego zachowanie przy pokonywaniu zakrętów i hamowaniu
  3. Samochód jest bardziej wrażliwy na podmuchy bocznego wiatru
  4. Podczas postoju sprawdzaj mocowanie bagażnika - popraw je w razie potrzeby
  5. Przed wjazdem do myjni mechanicznej zdemontuj koniecznie box jak i bagażnik bazowy. Jeżeli tego nie zrobisz narazisz się na zniszczenie boxa i samochodu.
  6. Pusty box na dachu powoduje wzrost zużycia paliwa. Demontuj go zatem ilekroć nie jest już potrzebny.